Økonomi

Zambia. Bygge- og anlægsvirksomhed, 1970-2016

Zambia. Bygge- og anlægsvirksomhed, 1970-2016
årmia. $pr. indbygger, $mia. $vækst, %andel, %
løbende priserfaste priser 1970VerdenAfrikaØstafrika
19700.05212.50.052 0.0240.857.3
19710.05512.80.0520.870.0230.806.9
19720.06414.40.05810.60.0230.746.9
19730.07115.40.055-4.70.0210.676.5
19740.07615.80.054-3.00.0200.586.2
19750.08517.20.0551.80.0200.526.4
19760.07214.00.042-22.70.0150.355.7
19770.07514.20.042-1.10.0140.335.6
19780.07814.20.038-9.50.0120.305.2
19790.08414.80.037-3.00.0120.305.2
19800.09616.30.0371.60.0120.274.9
19810.1016.60.0381.80.0130.295.2
19820.08513.50.030-20.20.0110.264.2
19830.07311.20.029-2.70.00990.244.1
19840.0649.50.0314.80.00860.234.0
19850.0476.70.028-8.00.00620.182.9
19860.0304.20.0305.00.00340.121.8
19870.0364.80.030-1.00.00350.151.9
19880.0638.20.029-1.80.00530.273.0
19890.08510.80.029-1.60.00680.364.3
19900.08010.00.028-1.10.00590.323.6
19910.0657.90.025-10.10.00470.293.0
19920.0516.10.02810.40.00350.212.5
19930.0596.80.026-8.90.00390.243.1
19940.1618.10.022-13.20.00990.708.1
19950.1414.90.021-3.90.00790.586.5
19960.1111.70.019-11.60.00630.464.7
19970.1616.90.02428.10.00970.656.0
19980.1313.60.022-9.90.00820.514.6
19990.1212.10.0222.20.00730.474.2
20000.1514.00.0235.30.00850.555.0
20010.1816.90.02610.00.0110.706.1
20020.2219.50.03015.60.0120.836.6
20030.2925.80.03619.40.0150.967.5
20040.4235.50.04218.00.0181.19.1
20050.6050.00.05018.20.0241.311.2
20061.185.70.05511.10.0382.016.6
20071.3103.20.06415.90.0412.016.4
20081.8135.40.0674.20.0512.216.3
20091.7124.70.0694.20.0522.016.0
20102.0146.90.065-6.20.0592.116.7
20112.1150.10.0662.10.0552.015.4
20122.1144.90.0670.630.0531.814.3
20132.1141.70.064-3.50.0521.711.8
20142.4155.00.07110.60.0561.710.8
20152.1132.00.08418.00.0521.68.5
20162.3137.70.0929.30.0551.88.0

Picture. Zambia. Bygge- og anlægsvirksomhed, mia. $, 1970-2016
Picture. Zambia. Bygge- og anlægsvirksomhed, pr. indbygger, $, 1970-2016
Picture. Zambia. Bygge- og anlægsvirksomhed, vækst, %, 1970-2016

Zambia og naboer

Zambia og naboer. Bygge- og anlægsvirksomhed, mia. $, 1970-2016
lande197019801990200020102016
Angola0.170.330.400.337.613.3
Tanzania0.100.280.350.682.56.8
Zambia0.0520.0960.0800.152.02.3
Demokratiske Republik Congo0.230.740.650.240.871.1
Zimbabwe0.100.190.340.160.180.41
Mozambique0.110.170.0610.180.200.23
Malawi0.0430.290.160.0820.210.21

Zambia og naboer. Bygge- og anlægsvirksomhed, pr. indbygger, $, 1970-2016
lande197019801990200020102016
Angola25.837.432.920.3323.8462.9
Zambia12.516.310.014.0146.9137.7
Tanzania7.615.213.620.054.1121.6
Zimbabwe20.326.933.613.212.925.5
Demokratiske Republik Congo11.528.118.75.213.513.9
Malawi9.447.417.07.213.811.8
Mozambique11.714.54.610.08.37.9

Zambia og ledere

Zambia og ledere. Bygge- og anlægsvirksomhed, mia. $, 1970-2016
lande197019801990200020102016
USA51.8130.8250.5462.3541.6792.5
Kina3.413.118.066.8402.6745.3
Japan14.390.1275.6336.1273.2270.0
Indien2.88.417.727.9140.9155.0
Tyskland17.065.196.989.9132.2149.3
Zambia0.0520.0960.0800.152.02.3

Zambia og ledere. Bygge- og anlægsvirksomhed, pr. indbygger, $, 1970-2016
lande197019801990200020102016
USA247.3569.3992.11 639.51 754.82 459.8
Japan135.8764.92 213.52 635.02 125.42 113.3
Tyskland216.5831.31 224.51 103.31 634.61 822.2
Kina4.213.215.452.1296.1531.0
Zambia12.516.310.014.0146.9137.7
Indien5.112.120.426.5114.5117.0

© Ivan Kushnir