Økonomi

Centralafrikanske Republik. Eksport, 1970-2016

Centralafrikanske Republik. Eksport, 1970-2016
årmia. $pr. indbygger, $mia. $vækst, %andel, %
løbende priserfaste priser 1970VerdenAfrikaCentralafrika
19700.08848.20.088 0.0230.382.1
19710.08847.10.080-9.50.0200.362.1
19720.08444.10.065-18.00.0160.301.8
19730.1158.40.07820.00.0160.301.8
19740.1157.70.074-6.00.0120.191.3
19750.1257.90.057-22.40.0120.201.7
19760.1570.80.0639.70.0130.221.9
19770.1988.50.07722.70.0150.242.2
19780.2196.50.072-6.00.0140.262.2
19790.23103.40.068-6.60.0120.222.0
19800.29128.60.0737.40.0130.202.0
19810.25108.00.0787.10.0110.211.8
19820.2289.60.09319.90.0100.201.7
19830.2183.30.0974.10.00990.201.6
19840.1975.10.119.10.00870.181.3
19850.2282.30.1211.20.00970.211.5
19860.2386.00.098-16.40.00940.271.9
19870.2488.50.090-8.90.00840.262.2
19880.2690.90.0933.80.00760.252.2
19890.2899.10.1119.60.00790.252.0
19900.2895.20.093-16.20.00640.211.6
19910.2891.40.0952.10.00610.211.9
19920.2787.50.088-7.80.00530.191.2
19930.2578.30.086-1.80.00500.191.5
19940.2369.50.0893.10.00410.171.1
19950.2884.10.0946.30.00440.201.9
19960.2571.70.106.00.00370.161.3
19970.2981.60.1332.90.00410.181.6
19980.2569.20.12-11.90.00360.171.7
19990.2259.40.11-10.10.00310.141.2
20000.2156.50.118.00.00270.111.1
20010.1847.40.096-15.30.00240.0980.90
20020.1846.00.089-7.50.00220.0950.86
20030.2459.50.0956.20.00250.100.95
20040.2049.90.075-21.10.00180.0710.58
20050.2049.20.072-3.20.00160.0560.39
20060.2252.10.08213.70.00150.0470.33
20070.2762.50.0909.00.00150.0510.31
20080.2250.80.088-1.50.00110.0330.18
20090.1840.80.0902.30.00110.0360.23
20100.2044.10.0977.10.00100.0310.19
20110.2453.70.0992.60.00110.0330.19
20120.2453.50.117.40.00110.0310.18
20130.1943.20.077-27.90.00080.0270.15
20140.2043.60.070-8.80.00080.0290.16
20150.1838.90.0700.470.00080.0350.24
20160.2043.20.0768.10.00100.0440.32

Picture. Centralafrikanske Republik. Eksport, mia. $, 1970-2016
Picture. Centralafrikanske Republik. Eksport, pr. indbygger, $, 1970-2016
Picture. Centralafrikanske Republik. Eksport, vækst, %, 1970-2016
Picture. Centralafrikanske Republik. Eksport, struktur (lande), %, 2016
Picture. Centralafrikanske Republik. Eksport, struktur (Lall), %, 2016

Centralafrikanske Republik og naboer

Centralafrikanske Republik og naboer. Eksport, mia. $, 1970-2016
lande197019801990200020102016
Demokratiske Republik Congo2.15.64.40.958.98.9
Cameroun0.392.73.42.85.86.0
Sudan0.190.610.381.911.94.6
Republikken Congo0.0770.961.42.611.34.4
Tchad0.0570.120.250.244.22.8
Centralafrikanske Republik0.0880.290.280.210.200.20

Centralafrikanske Republik og naboer. Eksport, pr. indbygger, $, 1970-2016
lande197019801990200020102016
Republikken Congo56.7522.2575.6816.82 582.0866.0
Cameroun59.5310.9294.5184.0290.2255.3
Tchad15.826.942.329.0353.1191.9
Sudan13.631.814.656.2268.5115.6
Demokratiske Republik Congo105.6210.6126.320.3137.3112.9
Centralafrikanske Republik48.2128.695.256.544.143.2

Centralafrikanske Republik og ledere

Centralafrikanske Republik og ledere. Eksport, mia. $, 1970-2016
lande197019801990200020102016
USA59.7280.8551.91 096.81 852.32 214.6
Kina2.721.355.3279.51 602.52 197.9
Tyskland32.6176.8404.1601.21 443.71 603.9
Japan22.4147.6323.1519.3857.1797.5
Storbritannien27.9147.2247.1409.4688.8739.2
Centralafrikanske Republik0.0880.290.280.210.200.20

Centralafrikanske Republik og ledere. Eksport, pr. indbygger, $, 1970-2016
lande197019801990200020102016
Tyskland415.22 257.75 108.27 377.217 847.019 580.4
Storbritannien501.62 617.04 322.06 944.610 879.611 236.0
USA284.81 222.12 185.53 889.76 001.66 873.7
Japan213.61 253.02 594.94 071.66 667.46 243.0
Kina3.321.447.2217.81 178.41 566.0
Centralafrikanske Republik48.2128.695.256.544.143.2

© Ivan Kushnir