Økonomi

Bermuda. Økonomi, 1970-2016

Bermuda. Økonomi, størrelse

Bermuda. Økonomi, størrelse, mia. $, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Bruttonationalprodukt0.270.902.03.55.96.1
Bruttonationalindkomst0.280.962.04.06.06.3
Værditilvækst0.260.902.03.56.16.4

Picture. Bermuda. Økonomi, andel, %, 1970-2016

Bermuda. Økonomi, vækst

Picture. Bermuda. Økonomi, vækst, 1970=100%, 1970-2016

Bermuda. Økonomi, struktur

Bermuda. Økonomi, struktur, %, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Landbrug0.770.770.770.660.710.82
Industri4.84.84.84.62.82.3
Bygge- og anlægsvirksomhed5.65.65.66.34.33.3
Handel17.617.617.615.911.211.5
Transport7.27.27.27.04.74.3
Tjenesteydelser64.064.064.165.476.377.7

Picture. Bermuda. Økonomi, struktur, %, 2016

Bermuda. Økonomi, kvalitet

Bermuda. Økonomi, pr. indbygger, $, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Bruttonationalprodukt5 079.015 834.133 398.254 354.691 552.599 363.4
Landbrug39.1121.9256.1363.6671.9847.5
Industri240.4749.41 579.52 543.22 678.72 335.7

Picture. Bermuda. Økonomi, kvalitet, 1970-2016

Bermuda. da

Bermuda. da, mia. $, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Eksport0.140.460.971.62.93.0
Import0.110.400.881.41.81.9
Nettoeksport0.0230.0630.0820.211.11.1

Picture. Bermuda. da, mia. $, 1970-2016

Bermuda. da, struktur, %, 2016
indikator Eksport Import
Primærerhverv13.12.7
Ressourcebaseret økonomi7.38.1
Lavteknologisk fremstillingsvirksomhed1.24.0
Mellemteknologisk fremstillingsvirksomhed25.068.1
Højteknologisk fremstillingsvirksomhed32.65.9
m.fl.20.811.2

Bermuda. Økonomi, perspektiv

Picture. Bermuda. Økonomi, perspektiv

© Ivan Kushnir