Økonomi

Liechtenstein. Økonomi, 1970-2016

Liechtenstein. Økonomi, størrelse

Liechtenstein. Økonomi, størrelse, mia. $, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Bruttonationalprodukt0.110.681.82.75.66.2
Bruttonationalindkomst0.110.671.72.85.05.1
Værditilvækst0.100.631.62.65.26.0

Picture. Liechtenstein. Økonomi, andel, %, 1970-2016

Liechtenstein. Økonomi, vækst

Picture. Liechtenstein. Økonomi, vækst, 1970=100%, 1970-2016

Liechtenstein. Økonomi, struktur

Liechtenstein. Økonomi, struktur, %, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Landbrug2.62.62.24.25.24.8
Industri27.227.823.633.331.932.2
Bygge- og anlægsvirksomhed7.37.27.87.47.18.0
Handel18.118.117.88.510.410.1
Transport8.98.98.34.54.85.0
Tjenesteydelser36.035.440.342.040.639.9

Picture. Liechtenstein. Økonomi, struktur, %, 2016

Liechtenstein. Økonomi, kvalitet

Liechtenstein. Økonomi, pr. indbygger, $, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Bruttonationalprodukt5 202.126 476.361 079.882 532.5156 127.5164 436.8
Landbrug123.0638.01 246.73 255.37 433.47 641.5
Industri1 308.76 799.513 330.125 642.545 954.050 996.5

Picture. Liechtenstein. Økonomi, kvalitet, 1970-2016

Liechtenstein. da

Liechtenstein. da, mia. $, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Eksport0.0470.320.741.43.64.1
Import0.0470.340.731.33.03.4
Nettoeksport-0.0001-0.0140.00910.170.600.70

Picture. Liechtenstein. da, mia. $, 1970-2016

Liechtenstein. Økonomi, perspektiv

Picture. Liechtenstein. Økonomi, perspektiv

© Ivan Kushnir