Економија

Источна Африка. Земјоделство, 1970-2016

Источна Африка. Земјоделство, 1970-2016
годинамлрд. $по глава, $млрд. $раст, %Сподели, %
тековни ценипостојани цени 1970СветотАфрика
19706.157.46.1 2.026.6
19716.761.06.33.62.025.9
19727.567.06.64.62.125.9
19738.472.96.6-0.201.825.7
197410.084.26.71.02.024.4
197510.888.46.82.62.022.7
197611.691.87.24.82.122.3
197713.1100.67.31.52.222.1
197813.8103.37.2-0.432.020.2
197915.0108.77.2-0.231.920.0
198016.6116.47.31.52.018.9
198117.2117.37.63.32.121.1
198217.7117.37.83.22.121.4
198318.1116.57.91.72.121.3
198417.2107.37.8-1.82.019.4
198519.3116.97.91.42.321.2
198619.6115.18.45.52.224.2
198718.0102.68.84.91.923.3
198819.7108.59.13.91.922.7
198920.0107.49.43.01.923.4
199021.5111.99.96.01.922.9
199122.2112.610.22.22.023.2
199219.797.09.7-4.81.821.5
199318.588.910.58.11.819.8
199417.883.110.1-3.21.621.1
199519.689.010.86.31.722.1
199622.298.111.57.11.823.7
199723.9102.811.60.742.024.8
199823.096.112.03.12.022.5
199922.290.112.54.72.022.5
200021.986.612.60.832.024.1
200121.783.313.56.72.022.7
200221.580.413.4-0.581.919.0
200322.882.813.4-0.301.818.3
200424.486.013.94.51.717.9
200528.196.414.75.61.918.0
200631.8106.115.34.02.017.4
200737.4121.215.94.01.917.3
200848.0146.916.42.82.118.3
200951.6153.617.14.62.319.8
201051.0147.618.05.02.018.0
201157.6161.818.74.21.918.9
201268.9188.119.22.42.221.0
201373.4194.920.04.22.221.2
201478.1201.620.94.52.321.3
201579.1198.621.53.02.522.4
201683.5203.922.02.22.624.9

Picture. Источна Африка. Земјоделство, млрд. $, 1970-2016
Picture. Источна Африка. Земјоделство, по глава, $, 1970-2016
Picture. Источна Африка. Земјоделство, раст, %, 1970-2016

Источна Африка. Земјоделство, рејтинг, 2016
#земјимлрд. $%
Источна Африка83.5100
земји
1 Етиопија24.128.9
2 Кенија23.027.5
3 Танзанија14.217.0
4 Уганда5.97.1
5 Мадагаскар3.64.4
6 Руанда2.53.0
7 Мозамбик2.53.0
8 Зимбабве1.61.9
9 Малави1.21.4
10 Бурунди1.01.2
11 Замбија1.01.2
12 Еритреја0.911.1
13 Сомалија0.700.83
14 Комори0.470.57
15 Маврициус0.380.46
16 Јужен Судан0.270.32
17 Џибути0.0560.067
18 Сејшели0.0240.029

Picture. Источна Африка, лидери. Земјоделство, %, 2016

© Ivan Kushnir