Економија

Соединети Американски Држави. Бруто-домашен производ, 1970-2016

 • Соединети Американски Држави. Бруто-домашен производ, структура
 • Соединети Американски Држави и соседи
 • Соединети Американски Држави и лидери
 • Соединети Американски Држави. Бруто-домашен производ, 1970-2016
  годинамлрд. $по глава, $млрд. $раст, %Сподели, %
  тековни ценипостојани цени 1970СветотАмерикаmk
  19701 075.95 133.01 075.9 31.679.792.4
  19711 167.85 523.01 111.33.331.279.192.1
  19721 282.46 011.01 169.75.229.878.791.9
  19731 428.56 636.01 235.75.627.377.291.6
  19741 548.87 130.01 229.3-0.5226.174.790.6
  19751 688.97 705.01 226.8-0.2025.574.490.6
  19761 877.68 487.01 292.95.426.274.190.1
  19772 086.09 341.01 352.54.625.874.890.8
  19782 356.610 453.01 427.75.624.675.291.5
  19792 632.111 565.01 473.13.223.974.391.5
  19802 862.512 458.01 469.5-0.2423.372.891.2
  19813 210.913 844.01 507.62.625.672.291.3
  19823 345.014 287.01 478.8-1.926.974.291.4
  19833 638.115 393.01 547.34.628.576.991.4
  19844 040.716 937.01 659.67.330.778.191.9
  19854 346.718 049.01 730.04.232.279.192.2
  19864 590.118 882.01 790.73.529.479.892.4
  19874 870.219 846.01 852.73.527.679.491.8
  19885 252.621 202.01 930.64.226.678.491.1
  19895 657.722 621.02 001.63.727.478.090.9
  19905 979.623 679.02 040.11.926.077.090.9
  19916 174.024 214.02 038.6-0.07325.676.591.0
  19926 539.325 400.02 111.03.625.476.691.7
  19936 878.726 454.02 169.02.726.276.292.2
  19947 308.727 817.02 256.54.026.175.092.6
  19957 664.128 849.02 320.42.824.674.992.7
  19968 100.230 134.02 408.53.825.574.792.8
  19978 608.531 633.02 516.64.527.274.392.9
  19989 089.232 986.02 628.64.528.975.493.5
  19999 660.634 643.02 751.74.729.677.693.4
  200010 284.836 473.02 864.34.130.677.193.2
  200110 621.837 289.02 892.30.9831.878.093.5
  200210 977.538 182.02 943.91.831.679.793.5
  200311 510.739 688.03 026.62.829.579.592.8
  200412 274.941 960.03 141.13.827.978.392.3
  200513 093.744 366.03 246.23.327.576.491.8
  200613 855.946 523.03 332.82.726.974.891.3
  200714 477.648 163.03 392.01.824.972.890.8
  200814 718.648 516.03 382.2-0.2923.170.690.4
  200914 418.747 108.03 288.3-2.823.971.791.3
  201014 964.448 485.03 371.52.522.768.290.2
  201115 517.949 889.03 425.51.621.166.489.6
  201216 155.351 559.03 501.72.221.666.989.8
  201316 691.552 899.03 560.51.721.767.190.0
  201417 427.654 852.03 651.92.622.168.290.6
  201518 120.756 640.03 756.42.924.372.092.1
  201618 624.557 808.03 812.21.524.673.392.4

  Picture. Соединети Американски Држави. Бруто-домашен производ, млрд. $, 1970-2016
  Picture. Соединети Американски Држави. Бруто-домашен производ, по глава, $, 1970-2016
  Picture. Соединети Американски Држави. Бруто-домашен производ, раст, %, 1970-2016

  Соединети Американски Држави. Бруто-домашен производ, структура

  Соединети Американски Држави. Бруто-домашен производ, структура, %, 1970-2016
  Индикатор197019801990200020102016
  Расходи за финална потрошувачка78.377.279.880.185.083.1
   Расходи за финална потрошувачка на домаќинствата60.261.364.066.068.268.8
  Расходи за финална државна потрошувачка18.115.915.914.016.914.3
  Бруто-инвестиции21.423.321.523.618.419.7
  Нето-извоз0.36-0.45-1.3-3.7-3.4-2.8
  Бруто-домашен производ100.0100.0100.0100.0100.0100.0

  Соединети Американски Држави и соседи

  Соединети Американски Држави и соседи. Бруто-домашен производ, млрд. $, 1970-2016
  земји197019801990200020102016
  Соединети Американски Држави1 075.92 862.55 979.610 284.814 964.418 624.5
  Канада87.9273.8593.9742.31 613.51 529.8
  Мексико44.2231.9293.4707.91 057.81 076.9
  Куба5.719.928.630.664.389.7
  Бахами0.732.04.78.110.111.3

  Соединети Американски Држави и соседи. Бруто-домашен производ, по глава, $, 1970-2016
  земји197019801990200020102016
  Соединети Американски Држави5 133.012 458.023 679.036 473.048 485.057 808.0
  Канада4 097.011 161.021 448.024 151.047 221.042 154.0
  Бахами4 283.09 577.018 426.027 112.027 979.028 785.0
  Мексико850.03 343.03 437.06 959.09 016.08 444.0
  Куба653.02 025.02 707.02 741.05 676.07 815.0

  Соединети Американски Држави и лидери

  Соединети Американски Држави и лидери. Бруто-домашен производ, млрд. $, 1970-2016
  земји197019801990200020102016
  Соединети Американски Држави1 075.92 862.55 979.610 284.814 964.418 624.5
  Народна Република Кина89.6305.3398.61 214.96 066.411 218.3
  Јапонија211.51 099.73 140.04 887.55 700.14 936.2
  Германија215.0946.71 764.91 950.03 417.13 477.8
  Обединето Кралство130.7565.01 093.21 647.92 441.22 647.9

  Соединети Американски Држави и лидери. Бруто-домашен производ, по глава, $, 1970-2016
  земји197019801990200020102016
  Соединети Американски Држави5 133.012 458.023 679.036 473.048 485.057 808.0
  Германија2 737.012 091.022 308.023 929.042 241.042 456.0
  Обединето Кралство2 349.010 041.019 118.027 953.038 561.040 249.0
  Јапонија2 016.09 333.025 218.038 323.044 341.038 640.0
  Народна Република Кина109.0307.0340.0947.04 461.07 993.0

  © Ivan Kushnir