Економија

Светот. Бруто-националниот доход, 1970-2016

 • Светот. Бруто-националниот доход, рејтинг, 2016 (табела)
 • Светот, региони
 • Светот. Бруто-националниот доход, 1970-2016
  годинамлрд. $по глава, $млрд. $раст, %
  тековни ценипостојани цени 1970
  19703 408.5921.73 408.5 
  19713 748.8993.13 558.24.4
  19724 314.61 120.93 758.65.6
  19735 252.21 338.04 005.66.6
  19745 949.11 486.74 096.72.3
  19756 653.61 632.34 133.50.90
  19767 179.01 728.84 347.45.2
  19778 079.61 911.24 523.34.0
  19789 572.32 225.24 712.84.2
  197911 003.02 513.44 898.33.9
  198012 298.02 760.14 999.22.1
  198112 523.52 761.65 079.71.6
  198212 428.92 692.65 110.40.61
  198312 716.92 706.45 233.62.4
  198413 106.52 739.85 477.74.7
  198513 454.22 762.05 669.83.5
  198615 501.93 125.55 845.53.1
  198717 612.23 485.96 074.43.9
  198819 755.13 838.66 365.64.8
  198920 604.83 932.96 583.43.4
  199022 874.14 292.36 776.42.9
  199123 968.94 423.76 855.21.2
  199225 634.44 657.56 976.81.8
  199326 125.14 676.27 080.91.5
  199427 893.04 919.87 300.83.1
  199530 899.45 373.87 516.93.0
  199631 607.85 421.57 785.03.6
  199731 532.95 335.88 090.33.9
  199831 397.95 243.78 313.92.8
  199932 592.15 372.98 578.73.2
  200033 656.45 478.08 978.14.7
  200133 484.35 382.09 158.52.0
  200234 751.75 515.79 340.12.0
  200338 997.36 112.59 613.82.9
  200443 972.96 807.410 043.24.5
  200547 661.87 287.210 431.63.9
  200651 767.47 816.910 913.84.6
  200758 053.38 658.311 320.43.7
  200863 417.49 342.911 486.51.5
  200960 212.48 762.111 307.2-1.6
  201065 977.69 484.311 810.24.4
  201173 378.310 420.712 189.23.2
  201275 148.710 544.812 519.82.7
  201377 105.210 692.012 821.92.4
  201479 168.710 850.013 216.63.1
  201574 960.110 155.713 587.32.8
  201675 792.610 153.313 897.32.3

  Picture. Светот. Бруто-националниот доход, млрд. $, 1970-2016
  Picture. Светот. Бруто-националниот доход, по глава, $, 1970-2016
  Picture. Светот. Бруто-националниот доход, раст, %, 1970-2016

  Светот. Бруто-националниот доход, рејтинг, 2016
  #земјимлрд. $%
  Светот75 792.6100
  региони
  1Азија27 696.236.5
  2Америка25 581.733.8
  3Европа18 932.225.0
  4Африка2 084.52.8
  5Океанија1 498.02.0
  подрегиони
  1mk20 485.727.0
  2Источна Азија18 630.924.6
  3Западна Европа8 388.911.1
  4Северна Европа4 418.25.8
  5Јужна Европа3 687.84.9
  6Јужна Америка3 488.04.6
  7Јужна Азија3 319.14.4
  8Југозападна Азија2 925.63.9
  9Југоисточна Азија2 577.53.4
  10Источна Европа2 437.33.2
  11Австралазија1 455.01.9
  12Средна Америка1 301.61.7
  13Северна Африка681.70.90
  14Западна Африка553.80.73
  15Јужна Африка318.50.42
  16Источна Африка316.00.42
  17Карипски Острови306.40.40
  18Средна Азија243.10.32
  19Централна Африка214.50.28
  20Меланезија34.80.046
  21Полинезија7.00.0092
  22Микронезија (регион)1.30.0017
  земји
  1 Соединети Американски Држави18 968.725.0
  2 Народна Република Кина11 175.914.7
  3 Јапонија5 094.76.7
  4 Германија3 536.64.7
  5 Обединето Кралство2 587.73.4
  6 Франција2 504.73.3
  7 Индија2 231.42.9
  8 Италија1 863.12.5
  9 Бразил1 758.32.3
  10 Канада1 508.52.0
  11 Јужна Кореја1 412.71.9
  12 Австралија1 272.11.7
  13 Шпанија1 237.01.6
  14 Русија1 212.41.6
  15 Мексико1 069.81.4
  16 Индонезија941.31.2
  17 Турција854.71.1
  18 Холандија767.91.0
  19 Швајцарија675.10.89
  20 Саудиска Арабија655.50.86
  21 Аргентина533.20.70
  22 Шведска519.90.69
  23 Белгија462.60.61
  24 Полска453.70.60
  25 Иран426.70.56
  26 Нигерија395.90.52
  27 Норвешка390.80.52
  28 Австрија390.60.52
  29 Тајланд385.90.51
  30 Филипини367.00.48
  31 Обединети Арапски Емирати350.80.46
  32 Хонгконг331.70.44
  33 Данска314.80.42
  34 Израел313.90.41
  35 Пакистан300.30.40
  36 Сингапур287.50.38
  37 Малезија287.40.38
  38 Јужноафриканска Република287.20.38
  39 Венецуела283.80.37
  40 Колумбија275.50.36
  41 Египет265.80.35
  42 Ирска251.90.33
  43 Финска240.90.32
  44 Чиле239.90.32
  45 Бангладеш233.60.31
  46 Португалија200.40.26
  47 Виетнам194.70.26
  48 Грција193.70.26
  49 Перу184.30.24
  50 Нов Зеланд182.80.24
  51 Чешка182.80.24
  52 Романија182.30.24
  53 Ирак159.00.21
  54 Алжир158.00.21
  55 Катар151.30.20
  56 Казахстан122.40.16
  57 Унгарија120.90.16
  58 Кувајт119.20.16
  59 Ангола102.40.14
  60 Мароко101.70.13
  61 Еквадор96.20.13
  62 Украина92.30.12
  63 Куба88.50.12
  64 Словачка87.40.12
  65 Шри Ланка79.00.10
  66 Судан72.00.095
  67 Узбекистан71.30.094
  68 Порторико70.10.093
  69 Етиопија70.10.092
  70 Кенија69.80.092
  71 Доминиканска Република68.40.090
  72 Гватемала66.90.088
  73 Мјанмар65.50.086
  74 Оман59.20.078
  75 Костарика54.50.072
  76 Бугарија53.10.070
  77 Уругвај51.10.067
  78 Панама50.30.066
  79 Либан50.00.066
  80 Хрватска49.70.066
  81 Танзанија47.80.063
  82 Белорусија45.10.060
  83 Либија44.20.058
  84 Словенија43.30.057
  85 Макао41.50.055
  86 Гана41.40.055
  87 Литванија41.10.054
  88 Тунис39.90.053
  89 Луксембург39.90.053
  90 Демократска Република Конго39.60.052
  91 Јордан38.40.051
  92 Азербејџан36.60.048
  93 Србија36.10.048
  94 Брег на Слоновата Коска35.50.047
  95 Туркменистан34.40.045
  96 Боливија33.10.044
  97 Камерун31.80.042
  98 Бахреин30.40.040
  99 Латвија27.50.036
  100 Парагвај26.00.034
  101 Јемен25.80.034
  102 Ел Салвадор25.60.034
  103 Уганда24.90.033
  104 Тринидад и Тобаго23.30.031
  105 Естонија22.90.030
  106 Сирија21.70.029
  107 Непал21.20.028
  108 Исланд20.60.027
  109 Авганистан20.50.027
  110 Замбија20.30.027
  111 Хондурас20.00.026
  112 Кипар19.70.026
  113 Папуа Нова Гвинеја19.00.025
  114 Камбоџа18.80.025
  115 Северна Кореја16.80.022
  116 Босна и Херцеговина16.70.022
  117 Зимбабве15.40.020
  118 Лаос15.10.020
  119 mk15.00.020
  120 Боцвана14.90.020
  121 Сенегал14.10.019
  122 Грузија13.50.018
  123 Мали13.50.018
  124 Јамајка13.40.018
  125 Габон13.00.017
  126 Никарагва12.90.017
  127 Бахами12.40.016
  128 Брунеј12.20.016
  129 Маврициус12.20.016
  130 Албанија11.80.016
  131 Буркина Фасо11.40.015
  132 Чад11.00.015
  133 Ерменија10.80.014
  134 Мадагаскар10.80.014
  135 Намибија10.70.014
  136 Мозамбик10.70.014
  137 Монголија10.40.014
  138 Малта10.30.014
  139 Македонија (појаснување)10.30.014
  140 Нова Каледонија9.40.012
  141 Бенин8.80.012
  142 Таџикистан8.70.011
  143 Руанда8.20.011
  144 Гвинеја7.80.010
  145 Хаити7.70.010
  146 Нигер7.40.0097
  147 Република Конго7.30.0097
  148 Молдавија7.20.0095
  149 Екваторска Гвинеја7.10.0094
  150 Република Косово6.80.0090
  151 Јужен Судан6.70.0088
  152 Монако6.50.0085
  153 Киргистан6.30.0083
  154 Бермуда6.30.0083
  155 Француска Полинезија5.40.0071
  156 Еритреја5.40.0071
  157 Малави5.20.0069
  158 Лихтенштајн5.10.0067
  159 Мавританија4.50.0059
  160 Фиџи4.50.0059
  161 Црна Гора4.40.0058
  162 Барбадос4.40.0058
  163 Малдиви4.30.0057
  164 Того4.10.0054
  165 Кајмански Острови3.50.0046
  166 Гвајана3.40.0045
  167 Сиера Леоне3.40.0045
  168 Суринам3.20.0042
  169 Свазиленд3.10.0041
  170 Курасао3.10.0041
  171 Андора2.90.0038
  172 Бурунди2.90.0038
  173 Лесото2.50.0033
  174 Аруба2.50.0033
  175 Либерија2.40.0032
  176 Гренланд2.20.0029
  177 Источен Тимор2.10.0028
  178 Бутан2.00.0027
  179 Џибути2.00.0027
  180 Централноафриканска Република1.80.0024
  181 Белиз1.60.0022
  182 Зелен ’Рт1.60.0021
  183 Антигва и Барбуда1.40.0019
  184 Сан Марино1.30.0018
  185 Сејшели1.30.0018
  186 Сомалија1.30.0017
  187 Света Луција1.30.0017
  188 Комори1.20.0015
  189 Гвинеја-Бисао1.10.0015
  190 Соломони1.00.0014
  191 Свети Мартин1.00.0014
  192 Туркс и Кајкос1.00.0013
  193 Гренада0.980.0013
  194 Гамбија0.960.0013
  195 Британски Девствени Острови0.890.0012
  196 Свети Кристофер и Невис0.880.0012
  197 Вануату0.820.0011
  198 Самоа0.800.0011
  199 Свети Винцент и Гренадини0.750.0010
  200 Доминика0.500.0007
  201 Тонга0.410.0005
  202 Federated States of Микронезија (регион)0.380.0005
  203 Сао Томе и Принсипе0.340.0005
  204 Ангилја0.330.0004
  205 Кукови Острови0.290.0004
  206 Палау0.280.0004
  207 Кирибати0.270.0004
  208 Маршалски Острови0.250.0003
  209 Науру0.110.0001
  210 Монтсерат0.0610.0001
  211 Тувалу0.0600.0001

  Picture. Светот, лидери. Бруто-националниот доход, %, 2016

  Светот, региони

  Светот, региони. Бруто-националниот доход, %, 1970-2016
  региони197019801990200020102016
  Азија14.920.424.528.231.836.5
  Америка39.431.733.539.833.133.8
  Европа40.941.738.128.830.125.0
  Африка3.14.52.31.92.92.8
  Океанија1.61.71.61.42.12.0
  Светот100.0100.0100.0100.0100.0100.0

  Светот, региони. Бруто-националниот доход, по глава, $, 1970-2016
  региони197019801990200020102016
  Океанија2 718.18 941.813 704.615 038.438 968.637 611.9
  Америка2 591.66 304.110 551.015 974.823 281.625 674.0
  Европа1 982.36 838.112 067.813 284.026 868.125 468.9
  Азија243.4972.81 737.42 546.94 996.26 207.3
  Африка293.11 148.9840.4774.51 796.51 703.9

  Picture. Светот, региони. Бруто-националниот доход, %, 2016

  © Ivan Kushnir