Економија

Порторико. Увоз, 1970-2016

Порторико. Увоз, 1970-2016
годинамлрд. $по глава, $млрд. $раст, %Сподели, %
тековни ценипостојани цени 1970СветотАмерикаКарипски Острови
19703.21 182.23.2 0.833.237.4
19713.71 344.83.47.60.863.336.9
19724.01 439.43.64.60.803.035.7
19734.61 608.03.97.90.672.835.0
19745.51 893.13.7-6.00.572.433.9
19756.22 129.13.5-5.40.612.734.2
19766.52 180.93.4-1.20.572.434.0
19777.82 575.53.914.10.602.537.3
19788.42 731.54.01.70.562.335.1
19799.63 053.44.14.50.502.234.5
198010.83 391.54.0-2.50.472.133.9
198112.03 719.63.9-2.70.522.235.7
198211.93 635.53.8-3.20.552.334.6
198312.13 668.63.92.10.562.334.3
198413.84 124.24.311.40.612.232.4
198514.54 299.44.66.20.642.338.8
198614.34 219.64.6-0.170.572.138.3
198716.04 656.15.213.50.542.139.3
198817.75 131.55.67.90.522.140.2
198920.55 871.56.19.00.562.342.4
199022.76 455.66.57.00.512.344.8
199123.86 697.26.5-1.20.532.450.4
199223.26 457.66.3-2.90.462.253.0
199322.66 239.46.1-3.20.472.051.5
199424.36 633.46.34.10.451.950.8
199526.57 189.56.87.10.421.849.8
199626.87 207.36.8-0.110.411.749.3
199729.27 800.97.14.40.431.748.8
199831.48 335.27.55.70.461.748.9
199937.19 797.08.310.70.521.952.2
200039.610 421.38.52.60.501.751.5
200143.311 396.49.17.10.562.054.2
200242.611 219.59.0-1.20.532.054.2
200349.012 930.510.314.50.532.157.4
200451.713 698.610.85.30.461.956.2
200554.014 345.911.77.90.421.752.2
200658.015 455.912.57.50.401.750.4
200758.015 477.712.0-4.50.341.547.9
200859.415 905.111.7-2.50.311.444.0
200954.114 519.711.1-5.20.351.648.5
201052.614 143.410.7-3.00.291.344.9
201155.014 834.311.02.30.251.241.5
201255.414 976.810.9-1.00.251.241.2
201355.114 946.310.8-1.10.241.141.2
201454.214 722.610.4-3.10.231.141.1
201554.514 830.810.3-0.850.261.142.4
201654.614 885.710.73.10.271.240.6

Picture. Порторико. Увоз, млрд. $, 1970-2016
Picture. Порторико. Увоз, по глава, $, 1970-2016
Picture. Порторико. Увоз, раст, %, 1970-2016

Порторико и соседи

Порторико и соседи. Увоз, млрд. $, 1970-2016
земји197019801990200020102016
Порторико3.210.822.739.652.654.6
Доминиканска Република0.693.64.310.517.720.7
Британски Девствени Острови0.00630.0180.0890.580.680.75
Ангилја0.00200.00610.0430.120.190.22

Порторико и соседи. Увоз, по глава, $, 1970-2016
земји197019801990200020102016
Британски Девствени Острови645.71 651.45 385.928 007.824 839.324 392.1
Порторико1 182.23 391.56 455.610 421.314 143.414 885.7
Ангилја309.3914.15 209.411 214.813 555.014 696.2
Доминиканска Република152.7622.4594.91 225.61 785.31 943.0

Порторико и лидери

Порторико и лидери. Увоз, млрд. $, 1970-2016
земји197019801990200020102016
Соединети Американски Држави55.8293.8629.71 472.62 365.02 735.8
Народна Република Кина2.622.244.6250.71 380.11 948.0
Германија35.8220.8408.0595.91 266.11 326.7
Обединето Кралство26.9135.2267.0439.8752.4797.3
Франција22.8157.5275.6370.7739.1769.4
Порторико3.210.822.739.652.654.6

Порторико и лидери. Увоз, по глава, $, 1970-2016
земји197019801990200020102016
Германија455.62 819.85 156.67 312.815 651.416 196.1
Порторико1 182.23 391.56 455.610 421.314 143.414 885.7
Обединето Кралство482.72 402.34 668.87 459.911 884.412 118.8
Франција438.92 846.04 709.36 029.911 345.711 492.8
Соединети Американски Држави266.21 278.72 493.65 222.47 662.68 491.6
Народна Република Кина3.222.438.1195.41 014.91 388.0

© Ivan Kushnir