Economie

Polonia. Formarea brută de capital fix, 1970-2016

Polonia. Formarea brută de capital fix, 1970-2016
anmld $pe cap de locuitor, $mld $creştere, %parte, %
prețuri curenteprețuri constante 1970LumeEuropaEuropa de Est
19706.2189.26.2 0.711.53.6
19716.8207.86.67.60.711.53.8
19727.5227.36.94.50.681.53.9
19738.9266.47.23.80.641.43.6
197410.0295.57.76.80.651.44.1
197510.9320.78.37.90.641.44.3
197611.9346.18.97.60.651.54.5
197713.0377.19.45.20.621.54.6
197814.7420.19.84.30.581.44.6
197916.4465.510.13.60.571.45.0
198014.9420.410.86.20.471.14.6
198110.7298.18.7-19.10.330.923.4
198214.0386.87.5-13.70.451.23.9
198316.2443.68.28.80.521.44.3
198416.7454.19.09.80.521.64.7
198516.0430.59.44.30.491.54.6
198617.2460.79.84.50.461.35.2
198715.3408.610.24.10.360.974.8
198816.5436.810.86.10.340.935.3
198914.3378.110.6-2.10.280.816.1
199013.0341.49.5-10.60.230.615.4
199115.6410.19.0-4.50.270.758.1
199214.8388.29.32.40.240.688.0
199314.3373.59.52.90.230.778.9
199418.6484.710.49.20.280.9511.5
199524.8645.312.116.70.341.114.6
199631.1807.214.519.70.421.417.9
199735.3915.917.822.30.481.720.5
199841.81 084.720.314.20.581.927.9
199941.21 069.221.76.80.551.932.6
200040.81 059.222.22.20.521.929.1
200139.11 013.919.8-10.50.511.924.4
200236.7953.518.6-6.10.471.621.3
200339.61 029.818.81.20.451.518.8
200446.81 219.820.16.70.471.517.3
200557.91 510.121.88.30.521.717.3
200670.41 835.725.115.30.571.916.6
200796.52 516.429.919.00.692.115.8
2008123.43 219.332.58.80.802.515.6
200994.42 461.931.7-2.70.672.316.6
201097.32 538.731.6-0.0400.632.415.4
2011109.42 856.034.48.80.622.414.7
201299.12 585.733.8-1.80.542.413.2
201398.72 575.633.4-1.10.522.312.8
2014107.62 811.036.810.00.552.515.1
201595.92 507.439.16.10.512.518.0
201685.22 228.836.0-7.90.462.217.0

Picture. Polonia. Formarea brută de capital fix, mld $, 1970-2016
Picture. Polonia. Formarea brută de capital fix, pe cap de locuitor, $, 1970-2016
Picture. Polonia. Formarea brută de capital fix, creştere, %, 1970-2016

Polonia și țările vecine

Polonia și țările vecine. Formarea brută de capital fix, mld $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Germania63.0246.1431.6448.9667.1700.1
Polonia6.214.913.040.897.385.2
Cehia10.018.956.049.0
Slovacia5.35.719.819.0
Ucraina22.66.423.214.2
Belarus4.22.722.211.4

Polonia și țările vecine. Formarea brută de capital fix, pe cap de locuitor, $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Germania802.53 143.35 455.15 509.18 246.98 547.0
Cehia963.11 840.25 315.24 616.4
Slovacia1 004.41 047.63 659.63 498.0
Polonia189.2420.4341.41 059.22 538.72 228.8
Belarus413.7270.42 345.91 197.5
Ucraina439.1131.5506.9319.0

Polonia și liderii

Polonia și liderii. Formarea brută de capital fix, mld $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Republica Populară Chineză23.089.896.9405.02 744.84 760.3
Statele Unite ale Americii227.8672.41 269.32 369.52 691.13 631.9
Japonia78.5362.71 049.01 338.41 215.81 142.6
Germania63.0246.1431.6448.9667.1700.1
India10.140.084.7114.8588.1637.5
Polonia6.214.913.040.897.385.2

Polonia și liderii. Formarea brută de capital fix, pe cap de locuitor, $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Statele Unite ale Americii1 086.82 926.45 026.48 402.98 719.311 272.8
Japonia747.93 078.38 425.110 494.79 457.88 943.9
Germania802.53 143.35 455.15 509.18 246.98 547.0
Republica Populară Chineză27.990.382.7315.72 018.43 391.7
Polonia189.2420.4341.41 059.22 538.72 228.8
India18.257.397.3109.0477.8481.3

© Ivan Kushnir