Economie

India. Venitul național brut, 1970-2016

India. Venitul național brut, 1970-2016
anmld $pe cap de locuitor, $mld $creştere, %parte, %
prețuri curenteprețuri constante 1970LumeAsiaAsia de Sud
197059.3107.459.3 1.711.762.5
197163.6112.460.41.81.711.462.2
197269.2119.460.0-0.581.610.265.0
197382.6139.461.83.01.69.363.0
197493.3153.562.61.31.68.755.8
197597.2156.668.59.31.58.253.6
197698.0153.769.71.81.47.448.6
1977113.7174.874.77.21.47.248.7
1978131.6197.979.05.61.46.651.7
1979146.1214.575.2-4.81.36.450.4
1980179.8257.980.36.71.57.253.3
1981191.3268.385.36.31.57.052.7
1982194.6266.388.23.41.67.450.1
1983212.1284.094.77.31.77.648.3
1984209.8274.698.03.51.67.246.6
1985218.6279.8103.45.51.67.559.2
1986239.3299.4108.44.81.56.661.2
1987264.4323.8113.34.61.56.260.8
1988291.5349.3124.29.51.55.861.4
1989288.2338.1132.26.41.45.560.9
1990312.7359.2139.45.51.45.661.5
1991276.6311.2139.70.191.24.556.7
1992277.6306.1147.25.41.14.155.4
1993271.4293.8154.75.11.03.653.8
1994311.3330.6166.57.61.13.856.8
1995353.9368.7179.57.81.13.858.2
1996373.7381.3193.17.61.24.158.3
1997406.1407.4201.94.61.34.760.7
1998408.7402.4214.06.01.35.261.0
1999436.0421.5229.47.21.35.061.8
2000448.6426.2238.03.71.34.762.9
2001464.1433.0250.95.41.45.263.2
2002486.2445.8260.94.01.45.361.0
2003568.9513.0282.58.31.55.662.7
2004688.8611.6306.28.41.66.063.6
2005806.1704.8334.59.31.76.564.1
2006911.8784.7365.39.21.86.863.2
20071 164.4986.7402.510.22.07.664.1
20081 247.21 041.6417.53.72.07.062.8
20091 289.71 062.5452.98.52.17.262.6
20101 632.91 326.6497.09.72.57.864.8
20111 855.51 487.8531.06.82.57.763.6
20121 839.01 455.7558.35.12.47.162.9
20131 893.21 480.3593.66.32.57.264.1
20142 015.01 557.3638.57.62.57.466.4
20152 107.81 610.0689.88.02.87.867.6
20162 231.41 684.7738.27.02.98.167.2

Picture. India. Venitul național brut, mld $, 1970-2016
Picture. India. Venitul național brut, pe cap de locuitor, $, 1970-2016
Picture. India. Venitul național brut, creştere, %, 1970-2016

India și țările vecine

India și țările vecine. Venitul național brut, mld $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Republica Populară Chineză91.8305.3399.71 200.26 040.411 175.9
India59.3179.8312.7448.61 632.92 231.4
Pakistan13.133.453.975.8181.2300.3
Bangladesh6.216.828.647.1123.8233.6
Sri Lanka2.84.99.218.856.179.0
Birmania2.86.15.47.341.465.5
Nepal1.02.13.75.716.421.2
Bhutan0.0500.100.260.441.52.0

India și țările vecine. Venitul național brut, pe cap de locuitor, $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Republica Populară Chineză111.6307.0340.9935.54 441.97 962.8
Sri Lanka221.9323.6531.61 002.42 777.53 800.1
Bhutan166.8253.0478.1765.12 058.12 543.8
India107.4257.9359.2426.21 326.61 684.7
Pakistan226.1428.2500.9547.31 062.01 554.3
Bangladesh94.5206.0269.6358.7814.01 433.0
Birmania105.2181.9132.1158.0825.21 239.0
Nepal87.0138.1198.8240.8606.6732.9

India și liderii

India și liderii. Venitul național brut, mld $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Statele Unite ale Americii1 076.92 852.85 922.910 421.315 121.118 968.7
Republica Populară Chineză91.8305.3399.71 200.26 040.411 175.9
Japonia211.21 100.23 161.84 957.35 847.35 094.7
Germania217.3955.81 793.81 937.03 484.43 536.6
Regatul Unit139.2590.21 097.01 646.42 460.92 587.7
India59.3179.8312.7448.61 632.92 231.4

India și liderii. Venitul național brut, pe cap de locuitor, $, 1970-2016
ţările197019801990200020102016
Statele Unite ale Americii5 137.812 415.823 454.536 957.048 992.958 876.5
Germania2 765.912 206.222 672.623 770.043 073.243 173.6
Japonia2 013.39 337.425 393.038 870.445 486.439 880.6
Regatul Unit2 502.710 489.619 184.927 927.238 872.439 333.3
Republica Populară Chineză111.6307.0340.9935.54 441.97 962.8
India107.4257.9359.2426.21 326.61 684.7

© Ivan Kushnir