Economie

Belarus. Transport, 1990-2016

Belarus. Transport, 1990-2016
anmld $pe cap de locuitor, $mld $creştere, %parte, %
prețuri curenteprețuri constante 1990LumeEuropaEuropa de Est
19901.3128.01.3 0.0730.201.7
19911.0101.41.2-7.10.0540.151.6
19921.5150.70.97-20.50.0750.212.4
19932.2217.20.85-12.30.110.333.3
19941.9190.00.71-16.30.0860.272.9
19951.8179.20.64-9.80.0720.212.3
19961.7171.00.63-2.00.0670.202.1
19971.6160.40.676.70.0620.192.0
19981.6160.70.692.70.0600.182.5
19991.5148.80.702.20.0520.172.8
20001.0101.40.722.20.0350.121.8
20011.3127.50.743.50.0430.141.9
20021.3137.40.762.90.0440.141.7
20031.6167.40.805.20.0480.141.6
20042.1216.10.878.40.0540.151.6
20052.6271.30.914.50.0630.181.7
20063.2338.00.987.50.0730.211.8
20074.0414.61.06.90.0790.221.7
20084.7490.21.17.40.0860.241.7
20094.0425.31.1-2.80.0790.231.8
20104.5477.31.29.60.0820.261.8
20114.7500.71.310.10.0800.251.7
20125.5579.41.49.00.0910.311.9
20137.1751.21.52.30.120.382.4
20147.0737.71.53.90.110.372.4
20155.5574.81.5-2.20.0900.332.5
20165.1539.91.52.80.0830.312.3

Picture. Belarus. Transport, mld $, 1990-2016
Picture. Belarus. Transport, pe cap de locuitor, $, 1990-2016
Picture. Belarus. Transport, creştere, %, 1990-2016

Belarus și țările vecine

Belarus și țările vecine. Transport, mld $, 1990-2016
ţările1990200020102016
Rusia54.720.8120.691.9
Polonia4.313.438.744.3
Ucraina6.93.814.69.6
Lituania0.771.45.25.9
Belarus1.31.04.55.1
Letonia1.11.23.23.3

Belarus și țările vecine. Transport, pe cap de locuitor, $, 1990-2016
ţările1990200020102016
Lituania209.4386.61 670.22 039.7
Letonia429.8520.41 511.71 655.4
Polonia113.7348.81 010.81 159.9
Rusia370.5141.8842.4638.1
Belarus128.0101.4477.3539.9
Ucraina134.878.2319.3217.1

Belarus și liderii

Belarus și liderii. Transport, mld $, 1990-2016
ţările1990200020102016
Statele Unite ale Americii529.7954.61 402.71 803.2
Japonia252.6462.8578.1502.8
Republica Populară Chineză24.474.4277.4502.0
Germania100.5154.2279.7291.1
Regatul Unit89.2157.4221.6250.5
Belarus1.31.04.55.1

Belarus și liderii. Transport, pe cap de locuitor, $, 1990-2016
ţările1990200020102016
Statele Unite ale Americii2 097.63 385.34 544.85 596.9
Japonia2 028.33 629.14 497.03 935.6
Regatul Unit1 559.32 669.93 499.83 808.2
Germania1 270.41 892.33 457.73 553.6
Belarus128.0101.4477.3539.9
Republica Populară Chineză20.858.0204.0357.7

© Ivan Kushnir