Ekonomi

Antigua och Barbuda. Hushållens konsumtionsutgifter, 1970-2016

Antigua och Barbuda. Hushållens konsumtionsutgifter, 1970-2016
årmiljarder $per capita, $miljarder $tillväxt, %andel, %
löpande priserfasta priser 1970VärldenAmerikaKaribien
19700.027403.20.027 0.00140.00330.24
19710.033482.90.0297.80.00150.00370.26
19720.046661.60.0328.90.00190.00460.31
19730.065920.40.0359.90.00220.00580.38
19740.064902.30.034-3.80.00190.00510.32
19750.068944.80.033-2.30.00180.00490.30
19760.057790.10.031-6.40.00140.00370.22
19770.071968.20.03514.60.00150.00410.25
19780.0811 099.10.0374.40.00150.00420.26
19790.054735.00.022-39.70.00090.00250.16
19800.121 688.40.045105.20.00180.00510.33
19810.131 806.10.0485.90.00180.00490.32
19820.121 696.10.06127.00.00170.00440.28
19830.141 908.80.052-15.10.00180.00460.29
19840.202 809.60.0543.60.00260.00620.40
19850.233 366.40.06113.70.00300.00690.54
19860.273 953.50.07827.80.00300.00750.58
19870.284 090.60.073-6.30.00270.00720.57
19880.243 511.60.055-24.50.00200.00560.46
19890.284 204.80.06313.80.00230.00620.50
19900.263 933.80.058-7.90.00200.00530.44
19910.273 946.50.057-1.30.00190.00510.44
19920.274 014.10.0580.920.00180.00500.46
19930.294 137.10.0603.50.00190.00490.45
19940.354 891.80.07017.40.00210.00560.48
19950.375 010.40.0722.70.00200.00560.46
19960.425 611.90.08011.70.00230.00600.55
19970.425 419.40.078-2.50.00220.00560.50
19980.425 203.80.076-3.40.00220.00530.47
19990.455 550.60.0827.70.00230.00560.48
20000.475 677.40.0853.90.00240.00540.47
20010.526 081.40.0917.30.00260.00570.50
20020.505 760.10.087-4.50.00240.00540.46
20030.576 473.30.10014.80.00240.00590.53
20040.596 654.90.102.30.00230.00570.51
20050.717 941.10.1215.50.00250.00630.54
20060.839 152.70.1416.10.00280.00680.57
20070.9610 529.80.1512.20.00290.00740.60
20080.9310 061.30.14-7.40.00250.00680.54
20090.667 049.40.099-30.30.00190.00490.40
20100.778 185.90.1115.30.00200.00540.43
20110.818 461.30.122.70.00190.00520.42
20120.909 282.60.137.60.00210.00560.44
20130.899 076.70.130.460.00200.00540.43
20140.909 144.60.091-28.30.00200.00530.43
20150.888 807.60.087-4.10.00210.00520.41
20160.919 007.80.1019.90.00210.00530.41

Picture. Antigua och Barbuda. Hushållens konsumtionsutgifter, miljarder $, 1970-2016
Picture. Antigua och Barbuda. Hushållens konsumtionsutgifter, per capita, $, 1970-2016
Picture. Antigua och Barbuda. Hushållens konsumtionsutgifter, tillväxt, %, 1970-2016

Antigua och Barbuda och grannländer

Antigua och Barbuda och grannländer. Hushållens konsumtionsutgifter, miljarder $, 1970-2016
länderna197019801990200020102016
Puerto Rico3.811.020.236.856.861.2
Antigua och Barbuda0.0270.120.260.470.770.91
Saint Kitts och Nevis0.0220.0570.150.270.530.63
Dominica0.0160.0730.140.230.400.36
Brittiska Jungfruöarna0.00860.0140.0470.300.310.34
Anguilla0.00150.00490.0350.120.210.26

Antigua och Barbuda och grannländer. Hushållens konsumtionsutgifter, per capita, $, 1970-2016
länderna197019801990200020102016
Anguilla240.9725.54 208.710 979.015 583.517 866.2
Puerto Rico1 402.03 440.85 748.19 704.915 278.016 680.0
Saint Kitts och Nevis496.11 324.63 592.15 979.810 393.711 433.1
Brittiska Jungfruöarna875.91 270.02 836.014 431.111 375.711 015.9
Antigua och Barbuda403.21 688.43 933.85 677.48 185.99 007.8
Dominica222.5975.92 033.03 336.45 614.04 870.7

Antigua och Barbuda och ledare

Antigua och Barbuda och ledare. Hushållens konsumtionsutgifter, miljarder $, 1970-2016
länderna197019801990200020102016
USA647.71 754.63 825.76 792.410 202.212 820.7
Kina49.0156.0197.3567.62 157.34 412.4
Japan99.6582.91 620.02 659.43 291.82 759.6
Tyskland120.2560.71 000.51 114.31 915.51 852.1
Storbritannien87.7369.2728.71 102.41 600.61 742.2
Antigua och Barbuda0.0270.120.260.470.770.91

Antigua och Barbuda och ledare. Hushållens konsumtionsutgifter, per capita, $, 1970-2016
länderna197019801990200020102016
USA3 090.17 636.315 149.624 087.933 055.439 793.8
Storbritannien1 576.26 562.212 744.218 700.825 283.626 481.9
Tyskland1 530.67 160.812 645.813 673.823 678.522 610.4
Japan949.34 947.113 010.820 852.125 607.121 601.8
Antigua och Barbuda403.21 688.43 933.85 677.48 185.99 007.8
Kina59.6156.8168.2442.41 586.43 143.8

© Ivan Kushnir