Ekonomi

Uganda. Industrin, 1970-2016

Uganda. Industrin, 1970-2016
årmiljarder $per capita, $miljarder $tillväxt, %andel, %
löpande priserfasta priser 1970VärldenAfrikaÖstafrika
19700.1414.70.14 0.0140.583.7
19710.1515.80.142.70.0140.613.7
19720.1716.70.14-0.0200.0130.583.5
19730.2019.10.140.0160.0130.513.3
19740.2422.40.140.0260.0130.413.4
19750.2725.20.14-1.40.0140.463.8
19760.2925.80.140.120.0140.444.0
19770.3126.80.141.40.0130.414.0
19780.3226.90.14-4.50.0110.383.6
19790.3024.90.12-11.80.00940.283.0
19800.3124.60.12-3.50.00850.202.7
19810.3728.60.121.70.0100.273.2
19820.4231.60.1312.90.0120.333.8
19830.4028.90.143.20.0110.313.7
19840.3424.20.14-0.990.00930.293.6
19850.3322.70.13-1.60.00900.283.6
19860.4428.90.13-1.40.0110.424.4
19870.4528.90.147.80.00980.414.4
19880.6238.10.1612.00.0120.535.3
19890.5130.00.178.20.00950.414.1
19900.4123.60.185.70.00710.293.3
19910.3519.60.2112.20.00590.252.9
19920.3719.80.228.30.00590.253.3
19930.4322.10.248.80.00680.314.5
19940.7035.20.2815.70.0110.527.1
19950.8943.10.3214.20.0120.618.4
19961.0047.10.3819.10.0140.648.7
19971.253.60.4313.00.0160.739.7
19981.149.40.467.70.0160.789.8
19991.146.00.508.80.0150.7110.0
20001.042.50.535.40.0140.579.6
20011.144.40.565.30.0150.6710.2
20021.246.20.584.60.0160.7311.0
20031.244.70.615.00.0140.599.8
20041.452.00.644.80.0150.5510.4
20051.760.50.708.40.0160.5310.5
20061.965.40.722.70.0170.519.7
20072.582.50.776.90.0190.5811.2
20083.095.90.826.70.0210.569.0
20092.575.20.865.50.0190.598.4
20102.676.60.927.10.0170.497.6
20113.086.40.986.40.0180.507.1
20123.391.31.01.80.0190.498.3
20133.490.21.01.50.0190.527.8
20143.589.51.15.50.0200.557.7
20153.382.01.29.90.0200.668.2
20163.481.61.21.00.0210.758.9

Picture. Uganda. Industrin, miljarder $, 1970-2016
Picture. Uganda. Industrin, per capita, $, 1970-2016
Picture. Uganda. Industrin, tillväxt, %, 1970-2016

Uganda och grannländer

Uganda och grannländer. Industrin, miljarder $, 1970-2016
länderna197019801990200020102016
Kongo-Kinshasa1.54.43.51.67.515.2
Sudan0.140.550.891.712.514.2
Kenya0.552.52.62.35.68.8
Tanzania0.341.20.851.54.05.5
Uganda0.140.310.411.02.63.4
Rwanda0.0180.110.340.140.510.82

Uganda och grannländer. Industrin, per capita, $, 1970-2016
länderna197019801990200020102016
Sudan10.028.434.351.1281.0359.8
Kongo-Kinshasa75.7167.9102.234.5115.7192.5
Kenya48.9153.9111.171.7135.8180.7
Tanzania24.964.233.345.385.798.2
Uganda14.724.623.642.576.681.6
Rwanda4.921.347.017.950.268.7

Uganda och ledare

Uganda och ledare. Industrin, miljarder $, 1970-2016
länderna197019801990200020102016
Kina34.0134.5144.4486.32 439.03 730.3
USA290.1750.11 293.91 872.22 474.82 775.8
Japan80.8352.4941.81 265.01 348.11 099.7
Tyskland77.5291.8509.0453.7795.2805.9
Indien10.438.175.4102.0356.2431.8
Uganda0.140.310.411.02.63.4

Uganda och ledare. Industrin, per capita, $, 1970-2016
länderna197019801990200020102016
Tyskland985.93 727.06 433.35 568.29 830.49 838.8
USA1 383.83 264.55 123.66 639.48 018.48 615.7
Japan770.42 990.87 563.99 918.910 487.28 608.5
Kina41.3135.2123.1379.11 793.62 657.8
Indien18.954.786.696.9289.4326.0
Uganda14.724.623.642.576.681.6

© Ivan Kushnir