Ekonomi

Sydvästasien. Ekonomi, 1970-2016

Sydvästasien. Ekonomi, storlek

Sydvästasien. Ekonomi, storlek, miljarder $, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Bruttonationalprodukt49.6414.6542.1881.52 527.32 920.8
Bruttonationalinkomst48.3417.4555.5885.72 512.32 925.6
Bruttoförädlingsvärde47.0408.3521.6838.82 435.12 805.4

Picture. Sydvästasien. Ekonomi, andel, %, 1970-2016

Sydvästasien. Ekonomi, tillväxt

Picture. Sydvästasien. Ekonomi, tillväxt, 1970=100%, 1970-2016

Sydvästasien. Ekonomi, strukturera

Sydvästasien. Ekonomi, strukturera, %, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Jordbruk18.56.39.66.25.03.7
Industrin31.850.134.836.037.629.6
Byggverksamhet6.27.56.85.66.37.8
Handel10.39.012.612.011.713.1
Transport7.24.87.88.88.69.4
Tjänster26.122.228.431.430.836.5

Picture. Sydvästasien. Ekonomi, strukturera, %, 2016

Sydvästasien. Ekonomi, kvalitet

Sydvästasien. Ekonomi, per capita, $, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Bruttonationalprodukt673.04 174.03 648.04 771.010 872.011 122.0
Jordbruk117.9260.4337.1281.9525.4392.7
Industrin202.52 059.01 222.21 636.23 938.63 160.5

Picture. Sydvästasien. Ekonomi, kvalitet, 1970-2016

Sydvästasien. Internationell handel

Sydvästasien. Internationell handel, miljarder $, 1970-2016
indikator197019801990200020102016
Export11.1194.8170.0331.21 097.41 147.0
Import8.6109.2151.4262.5894.31 092.6
Nät export2.585.618.768.7203.154.4

Picture. Sydvästasien. Internationell handel, miljarder $, 1970-2016

Sydvästasien. Ekonomi, perspektiv

Picture. Sydvästasien. Ekonomi, perspektiv

© Ivan Kushnir